Newsletter

Wydarzenia i szkolenia

Light Hands

Szkoła Light Hands Equitation - dawniej Silversand Horsemanship została założona przez Steve’a i Irenę Halfpenny z Australii. Jej Program nauczany jest obecnie w kilkunastu krajach Europy, Afryce, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. Do roku 2007 Szkoła nosiła w swojej nazwie słowo „Natural” od naturalnego jeździectwa. Choć obecne podejście do pracy z końmi jest takie samo jak przed zmianą nazwy, wolimy teraz mówić, że staramy się uczyć dobrego jeździectwa czerpiąc wiedzę z wielu źródeł i nurtów, nie zamykając się sztywno w żadnym z nich.

Light Hands Equitation zrzesza Instruktorów o różnych specjalnościach i zainteresowaniach. Instruktorzy wciąż zdobywają nowe doświadczenia uczestnicząc w rozmaitych szkoleniach. Również Steve i Irena wciąż się uczą i weryfikują swoją wiedzę wzbogacając swój Program. W ostatnich latach zainteresowane Steve’a skupia się główne wokół ujeżdżenia klasycznego oraz historii i metod pracy Vaquero Horsemanship – sposobu pracy z końmi, który rozwijał się w Południowej i Środkowej Kalifornii, z którego wyewoluowało m.in. naturalne jeździectwo.

Instruktorzy spotykają się ze Stevem raz w roku na Międzynarodowym Zjeździe Instruktorów, by podzielić się doświadczeniami. Gdy tylko mogą powracają do Australii do Centrum Silversand, by dalej uczyć się u boku Steve’a.

Steve stawia przede wszystkim na edukację jeźdźców. Cierpliwie tłumaczy i pokazuje wszystkie ćwiczenia starając się zmienić ich podejście i przyzwyczajenia, bo jak podkreśla, koń nie ma szansy się zmienić, jeśli właściciel wciąż powtarza te same schematy zachowań. Steve opracował Program, w którym prezentuje kolejne umiejętności, ale jak zaznacza, jest to pewien bazowy schemat, propozycja pracy z koniem zawierająca zestaw wartościowych i pomocnych ćwiczeń. Zawsze możemy od niej odejść, jeśli widzimy, że nasz koń nie daje sobie rady, że potrzebuje innego podejścia, zmiany kolejności stawianych mu zadań czy szczególnej uwagi w danym obszarze. Celem Programu jest nauczenie osób obcujących z końmi umiejętności, które pozwolą się z nimi lepiej komunikować, zostawiając duże pole naszej własnej intuicji i indywidualnemu podejściu do każdego konia i jeźdźca. Program nie jest nastawiony na zadaniowe zaliczanie poszczególnych umiejętności.

To, czego uczy Light Hands Equitation skierowane jest do wszystkich osób mających do czynienia z końmi, niezależnie od uprawianej dyscypliny i poziomu zaawansowania. Nie jest to odrębny nurt w jeździectwie, to sposób myślenia o koniach i podejście do pracy z nimi.

Ponieważ te metody pracy odwołują się do umysłu i natury konia, są uniwersalnym sposobem, za pomocą którego można porozumieć się z koniem każdej rasy i w każdym wieku. Nowa wiedza przydatna jest zarówno w przypadku koni sportowych, jak i rekreacyjnych, pomaga w szkoleniu koni młodych i odnajdowaniu porozumienia z końmi po przejściach. Szczęśliwi właściciele koni, które „nie mają żadnych problemów” mogą polepszyć swoje relacje z nimi poznając sposoby pracy, które uczynią ich konie jeszcze uważniejszymi i lżejszymi. Dzięki temu będą mogli nauczyć się wielu nowych umiejętności, które być może wcześniej były dla nich nieosiągalne.

Praca z ziemi, do której przywiązujemy dużą wagę, wpływa na pogłębienie relacji między człowiekiem a koniem. Ogranicza stres i znacznie skraca czas nauki nowych ćwiczeń pod jeźdźcem. Dostarcza też wielu nowych pomysłów i inspiracji na sposoby spędzania czasu z koniem, na którym z jakiegoś powodu nie można jeździć.

Aby dowiedzieć się więcej o Stevie i Irenie Halfpenny, Szkole Light Hands Equitation i naszym Programie, zapraszam na oficjalną stronę: