Newsletter

Wydarzenia i szkolenia

Zaburzenia snu u Koni

Materiały » Zaburzenia snu u Koni

🐴Wiele koni w warunkach udomowionych potrafi komfortowo zasnąć i w pełni korzystać z regenerującego snu. Ale są też konie - i jest ich więcej, niż zdajemy sobie sprawę, które mają PROBLEMY ZE SNEM.

❓Czy wiesz, do której grupy należy Twój koń?

Żeby koń zasnął komfortowo i zapadł w fazę snu REM, która jest konieczna do regeneracji organizmu, musi czuć się bezpiecznie. W naturze, kiedy konie śpią, bezpieczeństwa pilnuje inny stojący koń/konie. Są konie, które kładąc się w boksie i tracąc kontakt wzrokowy z innymi końmi mają poczucie, że nikt nie czuwa nad ich bezpieczeństwem i próbują czuwać same. W związku z tym są wiecznie NIEDOSPANE...

Są też konie, które nie mogą się komfortowo położyć na boku, ponieważ powierzchnia boksu jest dla nich ZBYT MAŁA - nie mogą swobodnie rozprostować nóg i położyć szyi bez opierania się o którąś ze ścian. Czasem podłoże jest zbyt twarde – ZA MAŁO ŚCIÓŁKI, zbyt brudne lub zbyt grząskie i koń będzie miał problem z podniesieniem się w nim. Wtedy również będzie unikał kładzenia się.

Konie drzemią na stojąco, ale jest to inny rodzaj snu - regenerujący umysł. Faza snu REM, regenerująca organizm i redukująca poziom kortyzolu, może odbyć się tylko przy całkowitym rozluźnieniu i leżeniu na boku - włącznie z głową. Jeśli koń z niej nie korzysta - może cierpieć na wiele dolegliwości i chorób, a dodatkowo być apatyczny, sfrustrowany, mieć problemy z koncentracją i wiele rozmaitych problemów “z zachowaniem”.

❓Pamiętasz, jak to jest, musieć pracować wydajnie po nieprzespanej nocy?

🤔🤔🤔Co powinno zwrócić naszą uwagę? Jeśli koń wychodząc rano z boksu jest idealnie czysty - żadnej odgniecionej sierści, żadnej zaschniętej plamki, zero słomy w grzywie i ogonie. Oznacza to, że albo nasz koń jest ULTRA CZYSTY i trzymamy go w ULTRA CZYSTEJ STAJNI... i to jest dobra wiadomość... albo unika on kładzenia się w boksie. Być może realizuje potrzebę snu na padoku, ale w wielu stajniach pensjonatowych jest zbyt duże zagęszczenie koni na danej powierzchni i nie ma wystarczającego spokoju, by mogło się to odbyć.
❗️Jeśli masz wątpliwości, sprawdź to koniecznie! Bardzo wiele problemów z zachowaniem wynika z niedospania, z chronicznego zmęczenia.

🍀🍀🍀Jeśli Twój koń rzeczywiście się nie kładzie, być może trzeba będzie pomyśleć o większym i bardziej komfortowym boksie. Upewnij się, jakie podłoże lubi koń. Jest coraz więcej stajni, które robią ażurowe zabudowy między boksami, tak więc nawet, gdy koń leży, widzi częściowo inne konie. Dla niektórych rozwiązaniem będzie przeprowadzka do wolnowybiegowej stajni, gdzie koń będzie spał w stadzie - na łące, albo w otwartej wiacie....